Багато батьків, вперше зустрівшись з дитячою брехнею, починають панікувати. Заспокоїти їх повинні виводи учених з канадського Інституту вивчення дітей. Тамошні учені стверджують, що дитяча брехня - не привід для занепокоєння, а доказ того, що маля добре і швидко адаптується до світу.
Учені передбачають що ті, хто краще навчився брехати, стають успішнішими в житті. Адже говорити неправду - зовсім нелегка операція для дитячого мозку, яка вимагає, одночасно, і осмислювати інформацію, і маніпулювати нею. Втім, навіть не дивлячись на ці виводи, директор канадського інституту Кенг Лі відзначає, що батьки повинні говорити з дитям про те, як поважно бути чесним і як погано брехати.
Наші дитячі психологи згодні не зі всіма виводами канадських колег. Зокрема, вони не рахують здатність дитяти переконливо обманювати свідоцтвом її розвитку, навпаки, називають будь-яку брехню деструктивною і застерігають: якщо дитя багато брехатиме, то він може сам заплутатися і не відрізняти, де реальність, а де - вигаданий світ. Тоді виявлятиметься неадекватна поведінка і агресивні реакції. Треба звертати увагу на будь-яку брехню, тому що з маленькою починається велика.
Канадські учені визначили, що в чотири роки обманюють дев'яносто відсотків всіх дітей. Часто це зовсім дрібний обман. Канадські психологи встановили, що батькам важче боротися з брехнею, коли дітям виповнюється сім років. Тоді вони переживають так званий "пік Піноккио", починаючи з цього періоду дуже складно визначити, коли дитя говорить неправду. Пік назвали на честь героя мультфільму, чий ніс збільшувався з кожною брехнею. Про це повідомив канал ВПС.
< Попередня |
---|